Prestížna medzinárodná výstava IBC (International Broadcasting Convention) 2019 priniesla mnoho noviniek. Výstavisko v Amsterdame praskalo vo švíkoch a bolo sa naozaj na čo pozerať. Inovatívne riešenia predstavil aj Panasonic. S čím sa pochválil?
10. výročie PTZ kamier a dokonalý darček
Panasonic oslavoval svoju kamerovú cestu, ktorá sa začala v roku 1999. A že si pri tejto príležitosti pripravil veľmi pekný darček: Výsledkom je vlajková loď spoločnosti, kamera AW-UE150 – je zároveň prvou PTZ kamerou na trhu poskytujúcou Position Data Notification (PTZF) a vďaka FreeD protokolu je kompatibilná s programami pre virtuálne štúdio (virtual studio) či rozšírenú realitu (augmented reality). Kamera je schopná 4K pri 50/60p a prichádza s najširším uhľom pohľadu na trhu – 75,1 °.
Okrem kamery AW-UE150 predstavil Panasonic aj ďalšie PTZ riešenia – napríklad kameru so širokouhlým objektívom AW-UE4 Compact 4K PTZ, so zorným uhlom 111 ° a výstupmi HDMI, LAN a USB. Kamera poskytuje živý RTMP (Real-Time Messaging Protocol) výstup cez Ethernet rozhranie.
Súčasťou výstavy boli aj najnovšie kamerové diaľkové ovládače AW-RP150 a AW-RP60, ktoré dokonale dopĺňajú komplexnú profesionálnu zostavu PTZ kamier od Panasonic. Modely sú vylepšené o nový joystick a veľkú LCD obrazovku s dotykovým panelom.
Virtuálna realita na vzostupe
Niet pochýb, že trend virtuálnej reality rastie raketovým tempom. A Panasonic presne vie, ako na požiadavky trhu zareagovať. Pri vývoji noviniek si dali výrobcovia extra záležať. Aby ich systémy pracovali na milión percent, spolupracovali s lídrami trhu, s poprednýmispoločnosťami Zero Density, Brainstorm a SimplyLive.
Kamera AW-UE150 v spojení so softvérom Reality EngineTM od Zero Density ponúka dostupné, kvalitné, výkonné a fotorealistické riešenie virtuálneho štúdia, ktoré ocenia stredné veľké TV stanice či výrobcovia obsahu. Je kompatibilná aj so softvérom InfinitySet od spoločnosti Brainstorm, zaoberajúcou sa virtuálnymi setmi a 3D grafikou v reálnom čase, a taktiež so SloMo Replay a ViBox systémami od SimplyLive, ktoré oceníte najmä vtedy, ak vysielate športové prenosy.
Revolúcia pre živé prenosy
V rámci živých prenosov prišiel japonský výrobca s absolútne prelomovou IT/IP platformou, ktorá je založená na CPU/GPU processingu a nezávislá od rozlíšenia a formátu videí. Ponúka nekomprimované spracovanie, 4K vstupy a plnú podporu základných signálov a IP signálov (ako ST2110 a NDI) súčasne.
Panasonic predstavil aj inovatívny 8K Organic senzornavrhnutý pre širokouhlé zábery s vysokým rozlíšením. Prvé komerčné využitie sa očakáva už v roku 2020 na letných olympijských hrách v Tokiu.
Novinkou je tiež multi-kamerový systém 8K ROI a ENG kamera 4K AJ-CX4000GJ. 8K ROI predstavuje svetovo prvú viacúčelovú 8K kameru AK-SHB800, procesorovú jednotku AK-SHU800 a softvér na riadenie záberov AK-SFC101. AJ-CX4000GJ nadväzuje na ručný typ AG-CX350, ponúka vymeniteľnosť objektívu, veľkoformátový obrazový snímač 11MP a umožňuje vysoko kvalitné nahrávanie obrazu v 4K (UHD), s horizontálnym rozlíšením 2000 televíznych riadkov.
Najväčší rozsah robotických riešení
Kamery sú doplnené radom robotických riešení, ktoré prinášajú novú úroveň pohybu. Spomenúť môžeme napríklad systém Tecnopoint Tunings rôznou kombináciou motorizovaných podvozkov, teleskopických stĺpov a dráhami pre stropy aj podlahy. Spoluprácou firiem Panasonic a Polecam vznikol Panapod– ten umožňuje namontovanie až 5 PTZ kamier súčasne. Zaujímavým riešením je rovnako aj KST-CamBot.system, určený predovšetkým pre spravodajské a športové štúdia, ale aj koncerty, zábavné šou či aplikáciu Augmented Reality. Systém je riadený prostredníctvom IP.
Panasonic sa teda tento rok opäť nenechal zahanbiť a pripravil nám množstvo unikátnych a revolučných noviniek. Čoskoro budú dostupné aj u nás v e-shope a v predajni.